tel.: 509 553 606 tel.: 16 627 10 42 masterclean.service@wp.pl
 

 BLOG

 

 Jak i dlaczego powinno się walczyć z chrapaniem

Chrapanie to niesamowicie uciążliwa dolegliwość zarówno dla śpiącego, jak i innych domowników. Jak się okazuje, może również być bardzo niebezpieczna. Dlaczego właściwie powinno się walczyć z chrapaniem? I jakie metody na nie są najskuteczniejsze? Tego dowiedzą się Państwo z dzisiejszego wpisu.
 

Chrapanie — problem nie tylko dla partnera

Chrapanie może prowadzić do bezdechu sennego - przypadłości, która nieleczona powoduje niedotlenienie organizmu. Kiedy następuje zatrzymanie oddychania, organizm wybudza się, po czym wraca do snu. Jednorazowe wystąpienie tego typu zaburzeń nie ma poważnych konsekwencji zdrowotnych. Natomiast u osób cierpiących na tę przypadłość zdarza się to nawet kilkaset razy w ciągu nocy. Skutkiem tego jest zmęczenie, a także większe ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia, zawału, chorób serca czy cukrzycy. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
 

Otyłość równa się chrapanie

Zazwyczaj przyczyną chrapania jest otyłość, palenie papierosów lub picie alkoholu przed snem. Pierwszym krokiem jest w takim razie zmiana trybu życia, czyli porzucenie używek i zadbanie o prawidłową dietę. Trzeba także wprowadzić do codzienności regularną aktywność fizyczną. Może się jednak zdarzyć, że ani ograniczenie używek, ani zrzucenie dodatkowych kilogramów nie przyniesie pożądanych efektów. Warto wtedy spróbować innej metody.
 

Inne powody chrapania

Powód częstego chrapania może też wynikać z anatomii, np. skrzywionej przegrody nosowej. W tym przypadku niezbędna jest pomoc chirurgiczna. Wykonanie zabiegu powinno rozwiązać problem, jednak trzeba pamiętać, że zabieg refundowany jest tylko wtedy, kiedy przegroda utrudnia oddychanie, natomiast prywatnie jest on bardzo drogi. W innych przypadkach odpowiednim rozwiązaniem może być zmniejszenie masy podniebienia lub zastosowanie aparatu przeciw chrapaniu. Sprawia on, że dolna szczęka jest lekko przesunięta ku przodowi, co jednocześnie napręża całą twarz. Dzięki temu mięśnie nie są zwiotczałe, a górne drogi oddechowe nie zwężają się. Aparat przeciw chrapaniu jest doskonałą alternatywą dla szyn nazębnych, które nie są zbyt komfortowe. Jest on mały, dzięki czemu uczucie ciała obcego nie jest aż tak uciążliwe, co ułatwia przyzwyczajenie się do urządzenia.

Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą, co nie oznacza, że powinno się je bagatelizować. Wizyta u laryngologa jest konieczna, jeśli komuś zależy na trwałym zażegnaniu problemu. Leczenie - czy to poprzez zmianę trybu życia, czy przez stosowanie aparatu przeciw chrapaniu - może pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia na dłużej.