tel.: 509 553 606 tel.: 16 627 10 42 masterclean.service@wp.pl
 

 BLOG

 

 Kiedy używa się pasów unieruchamiających

Pasy unieruchamiające mogą nieść za sobą negatywną konotację. Mimo tego, że kojarzone są głównie za sprawą filmów o szpitalach psychiatrycznych, jest to niezbędny element wyposażenia medycznego, który stosuje się w wielu różnych sytuacjach. Kiedy więc się ich używa i czy na pewno są bezpieczne dla pacjentów? Tego dowiedzą się Państwo z dzisiejszego wpisu.

Pasy unieruchamiające jako środek przymusu bezpośredniego

Wbrew powszechnemu przekonaniu, ograniczenie ruchu pacjenta nie jest formą kary wymierzanej dobrowolnie przez pracowników szpitala. Oczywiście środki przymusu bezpośredniego (obecnie najczęściej pasy unieruchamiające) mogą być używane w konkretnych przypadkach, np. w celu unieruchomienia pacjenta chorego psychicznie, który stanowi zagrożenie dla siebie samego i innych. Wówczas decyzja o ograniczeniu ruchu należy do lekarza lub - podczas jego nieobecności - do pielęgniarki. Warto wspomnieć, że wszystkie zasady odnośnie tego, kiedy, kto i na jak długo może użyć środków przymusu bezpośredniego, są jasno określone na gruncie Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego i muszą być dokładnie przestrzegane.

Nie tylko pod przymusem

Przymusowe ograniczenie ruchu to nie jedyny przypadek, w którym używa się pasów unieruchamiających pacjenta. Jako produkt medyczny, mają one szerokie zastosowanie. Tutaj warto zaznaczyć, że istnieje wiele rodzajów pasów. Mogą one ograniczać ruch całkowicie lub częściowo. Pozwalają one na ruch kończynami, jednocześnie zabezpieczając pacjenta przed wyjściem z łóżka. Taki rodzaj pasów unieruchamiających jest szczególnie przydatny w przypadku pacjentów z fizycznymi lub psychicznymi ograniczeniami, którzy nie kontrolują swoich ruchów podczas snu i mogłyby spaść w nocy z łóżka. Innym przykładem są modele unieruchamiające tylko tułów, używane głównie w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ograniczają one ruchy pacjenta i zapobiegają zsunięciu się z siedzenia.

Czy pasy unieruchamiające są bezpieczne?

Każdy produkt medyczny tworzony przez profesjonalistów musi być w stu procentach bezpieczny dla pacjentów. Ważne jest wykonanie i materiały użyte do produkcji. Pasy do unieruchamiania pacjenta są stworzone z myślą o ograniczaniu ruchu przy jak najmniejszym dyskomforcie. Ich najważniejsza cecha to fakt, że nie powodują podrażnień. Mogą być zapinane samodzielnie przez chorego albo za pomocą klucza magnetycznego, który posiada opiekun.

W prawdziwym życiu stosowanie pasów unieruchamiających nie jest tak sensacyjne, jak w filmach. Są one potrzebnym wyposażeniem medycznym, które używane jest w wielu różnych sytuacjach. Obecnie pasy nie wyglądają strasznie, a produkty firmy Segufix uznawane są na świecie za jedne z najbardziej humanitarnych, które gwarantują bezpieczeństwo i dają swobodę ruchu na tyle na ile jest to możliwe.